Assasin´s Creed: Zkouška ohněm - Anthony Del Col

20.11.2016

Pravda se skrývá v minulosti

Měla jsem vskutku velkou radost, když jsem v ruce držela první díl komiksové série Assassin´s Creed: Zkouška ohněm. Nakladatelství Crew do prvního dílu zahrnulo počátečních pět sešitů. Jistě se mnou budete souhlasit, že Assassin´s Creed je mainstreemová záležitost. Měli jsme tu počítačovou hru, knihy a teď přichází na řadu komiksové zpracování (a ještě letos se můžeme těšit i na filmovou podobu). Dávnověký boj mezi bratrstvem assasínů a řádem teplářů oslovil již mnoho lidí a toto universum má stále co nabídnout.

Charlotta de la Cruz je se svým životem nespokojená. Touží se vymanit ze stereotypnosti a zažít nějaké to dobrodružství. Má morální cítění a veliké ideály, které se jí v profesním životě moc nevyplácí. Když za ní do bytu přijdou členové bratrstva, tak je to pro ni výhra v loterii. O bratrstvu samozřejmě slyšela, takže se k nim bez okolků přidává. Přes přístroj nazývaný animus je Charlotta poslána do minulosti. Animus propojí Charlottinu paměť s jejím předkem Tomem Stoddardem, členem bratrstva. Pravda leží v minulosti a bratrstvu zbývá málo času. Podaří se Charlottě odhalit původce zrady dříve, než bude příliš pozdě?

Na sklonku 17. století se v americkém městečku Salem odehrávaly hrůzné čarodějnické procesy. Mnoho žen zde bylo neprávem odsouzeno k smrti. Právě do tohoto místa se Charlotta vydává skrze svoji genetickou paměť.

Se světem assasínů a templářů jsem se poprvé seznámila právě prostřednictvím komiksu. Počítačovou hru jsem nehrála a knihy vydané nakladatelstvím Fantom Print se mi také nedostaly do rukou. Komiksové zpracování mě však zaujalo pěknou kresbou a zajímavým příběhem, ale především největším lákadlem byl právě Salem. Samotných procesů bylo v komiksu málo, což bylo trochu zklamání. Na konci komiksu se nachází historický kontext, jenž nám podává základní informace o čarodějnických procesech. Co se týče hlavní hrdinky, tak netvrdím, že mi vyloženě nesedla, jen se místy chovala nelogicky a do všeho se přehnaně vrhala po hlavě. Když bych to měla shrnout, hodnotila bych titul spíše kladně. Pletky s cestováním do minulosti vždy zapůsobí a k tomu přidejme hromadu akce a máme výbornou oddechovku. Věřím, ž pro skalní fanoušky počítačových her je komiks vítaným dílem. Pro ty ostatní je to náhled do dobře fungujícího světa, ale bez znalostí universa bude mít laik problém se zezačátku zorientovat a pochopit všechny souvislosti.


Název: Assasin´s Creed: Zkouška ohněm
Originální název: Assasin´s Creed: Trial by Fire
Autor: Anthony Del Col, Conor Mccreery, Neil Edwards, Ivan Nunes
Překlad: Martin D. Antonín
Nakladatel: Crew
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 132
Vydání: 1.
ISBN: 978-80-7449-428-4